HC Sibiu-Univ.Craiova 33:32

HC Sibiu-Univ.Craiova 33:32

Handbal Club Sibiu – Universitatea Craiova 33:32 (16:16)

Meci echilibrat Duminica in Sala Transilvania din Sibiu intre HC Sibiu si Universitatea Craiova, mai ales ca 3 din ultimele 4 partide dintre cele doua echipe s-au incheiat la o diferenta de 1 gol.

Dupa un meci bun, incheiat cu o infrangere in etapa precedenta de pe teren propriu impotriva liderului CSM Fagaras si un joc neconvingator in deplasarea de la Sebes, sibienii au incercat inca din primul minut sa practice un joc consistent, singur lucru ce-i putea aduce victoria impotriva ocupantei locului 4 in clasamentul Diviziei A, si una dintre echipele ce o buna perioada din campionat parea favorita pentru locurile de baraj pentru Liga Nationala.
Sibienii au inceput in forta meciul si au inscris primul gol al partidei, prima repriza fiind totusi sub semnul echilibrului chiar daca echipa noastra a condus in majoritatea timpului. In minutul 10 scorul era de 7-4 pentru gazde si aruncare de la 7 m ratata insa de Radu David. Craiovenii revin dupa sansa ratata de catre HC si in minutul 16 reusesc sa se apropie la un singur gol: 8:7. Sibienii strang randurile si raman in continuare in avantaj pe tablela – 11:10 min 20. Pana in minutul 24 din pacate pentru Handbal Club Sibiu, craiovenii inscriu la 3 atacuri consecutive fara a primi gol si trec astfel in avantaj – 12:14 min 24. Timeout-ul cerut de catre banca sibiana este de bun augur iar timp de 4 minute sibienii inscriu de 4 ori fara ca Gabriel Sofronici sa scoata mingea din plasa portii sale astfel ca minutul 28 aduce din nou echipa noastra in avantaj – 16:14. Asa cum din pacate ne-au obisnuit baietii nostri, finalul de repriza apartine oaspetilor care reusesc egalarea in Sala Transilvania iar pauza aduce cele doua echipe la egalitate – 16:16.
Repriza secunda debuteaza cu un gol al baietilor nostri insa imediat Universitatea egaleaza si parea ca cea de-a doua repriza isi va pastra echilibrul din primul mitan. Asa avea sa fie, cele doua echipa trecand rand pe rand in avantaj: 21:20 min 36, 21:22 min 38, 24:23 min 46. In minutul 47 sibienii reusesc sa se distanteze la 3 goluri – 26:23 si parea ca victoria nu le mai poate scapa din mana.
Din nefericire, la fel ca in partida cu CSM Fagaras, minutele 47-55 aveau sa fie de cosmar pentru baietii nostri. Craiovenii inscriu de 7 ori primind doar doua goluri si scorul cu 5 minute inainte de final devine 28:30 pentru oaspeti.
Si cum o partida nu seamana una cu cealalta…in totalitate, finalul partidei avea sa semene partial cu cel din meciul impotriva CSM-ului din Fagaras. Handbal Club Sibiu reuseste sa inscrie in 3 minute (min 55-58) 4 goluri si reuseste de aceasta data sa treaca la conducerea partidei 32:30 min 58. Universitatea Craiova se apropie din nou la un singur gol 32:21 insa pe ultimul atac la sibienilor se dicteaza aruncare de la 7 m, transformata de Radu David. Cu 15 secunde inainte de final, craiovenii au ultima posesie pe care o fructifica cand pe tabela mai erau 5 secunde din timpul de joc, gol care din fericire nu mai poate schimba soarta meciului iar Handbal Club Sibiu reuseste sa adauge 3 puncte importante in clasament, 3 puncte vitale pentru configuratia finala, avand in vedere si esecul neasteptat din deplasarea de la Sebes.

Etapa urmatoare HC se deplaseaza la Oradea pentru a infrunta cea mai in forma echipa din acest retur, ocupanta locului 4 in clasament – CSM Oradea.

Au marcat pentru HC Sibiu: Radu David – 10 goluri (5 de la 7 m), Bogdan Verza – 7, Andrei Iliut – 6, Dorin Purcarea – 3, Raul Muntean – 2, Robert Miclos – 2, Cosmin Demian – 2, Dorin Neamtu – 1.

Baietii nostri multumesc inca o data spectatorilor prezenti din nou in numar mare in Sala Transilvania, sustinerea vocala a acestora pe finalul partidei reusind sa impulsioneze jocul echipei noastre.

MULTUMIM !!!

Leave a Comment