HC Sibiu-HCM FAGARAS 28-29

HC Sibiu-HCM FAGARAS 28-29

HANDBAL CLUB SIBIU – CSM Fagaras 28:29 (13:16)

Asa cum era de asteptat, meciul disputat aseara in Sala Transilvania de catre Handbal Club Sibiu impotriva liderului Diviziei A la Handbal Masculin – CSM Fagaras a fost extrem de spectaculos, disputat si pe alocuri dramatic pentru echipa noastra.
Handbal Club dorea sa-si pastreze invicibilitatea pe teren propriu, CSM Fagaras venea din postura de lider si dorea sa confirme traseul bun din acest sezon, intr-un sezon in care raportul valorilor tuturor echipelor a fost extrem de echilibarat si doar forma de moment a fost cea care a contat in primul rand.

Sustinuti din tribune de un public extrem de entuziast si numeros, baietii nostri incep bine partida si cu o aparare bine pusa la punct conduce ostilitatile pana in minutul 11, fara a se distanta insa la mai mult de 2 goluri: 3-2 min 5, 6-4 min 11. Experienta isi spune cuvantul pentru echipa din Fagaras care reuseste sa inscrie 5 goluri consecutiv intre minutele 13-19 ducand scorul la 6-9. A urmat pana la finalul reprizei o lupta cot la cot diferenta ramanand la 2-3 goluri – 9-11 min 20, 11:14 min 25 si 13:16 la finalul reprizei dupa un gol inscris in ultima secunda de echipa vizitatoare.

Sustinerea publicului isi spune din nou cuvantul pentru sibieni la inceputul reprizei secunde, acestia reusind sa inscrie primele doua goluri al reprizei, scorul devenind 15:16 dupa doar primul minut de joc. In continuare sibienii se afla la conducerea partidei reusind sa egaleze la 18 in minutul 36 si chiar trecand in avantaj in minutul 39 dupa 3 goluri marcate consecutiv. Un moment extrem de important la partidei s-a petrecut la urmatoarea faza de atac a sibienilor cand o aruncare de la 7 m ratata de acestia putea sa schimbe soarta partidei punand un ecart de 2 goluri fata de echipa vizitatoare. Acest lucru din pacate nu s-a intamplat astfel a urmat o perioada de joc extrem de slaba pentru Handbal Club, „reusind” sa inscrie un singur gol din minutul 45 pana in minutul 55. CSM Fagaras reuseste in tot acest timp sa inscrie de 8 ori iar scorul in minutul 55 era de 26 la 20 pentru echipa din Fagaras. A urmat un timeout cerut de catre antrenorii sibieni si o aparare avansata practicata de catre jucatorii nostri.
Un final incredibil ce putea avea un deznodamant fericit pentru Handbal Club Sibiu, din pacate insa, cu 10 secunde inainte de final, si cu doi jucatori de camp in plus pe teren, acestia rateaza sansa egalarii nereusind sa fructifice o aruncare la poarta dupa o pasa pe partea dreapta a atacului nostru. Pana in ultimele 10 secunde insa, sibienii au reusit sa inscrie 8 goluri intr-un interval de 5 minute primind doar 3, acesta fiind si motivul pentru care sansa egalarii a aparut atunci cand poate nimeni din sala nu se mai astepta.

O infrangere amara, dupa un meci spectaculos ce a facut cinste handbalului, un spectacol atat pentru public cat si pentru jucatorii aflati pe teren. Handbal Club Sibiu nu reuseste sa-si pastreze invicibilitatea pe teren propriu, insa ramane cu imaginea unui joc bun, un joc in urma caruia s-a ridicat la nivelul liderului seriei si doar greselile mai putine facute de cei „9” jucatori din echipa vizitatoare a decis invingatoarea la finalul meciului.

HC Sibiu ramane pe pozitia a 8-a a clasamentului, la 6 puncte de locul 4, Duminica deplasandu-se la Sebes pentru a infrunta echipa ACS Muhlbach Sebes, ocupanta locului 10 in clasament. Jocul are loc la Sala Sporturilor din Sebeș de la ora 17.00.

Au marcat pentru HC Sibiu: Radu David – 14 goluri (3 din 7 m), Raul Muntean – 4, Andrei Iliut – 4, Cosmin Demian – 2, Robert Miclos – 2, Bodan Razvan – 1, Dorin Purcarea – 1.

Handbal Club Sibiu multumeste dupa acest meci tuturor spectatorilor prezenti la aceasta partida si pentru sustinerea acestora pe parcursul intregii partidei. Si mai imbucurator a fost prezenta in tribune a unui numar extrem de mare de copii, aceasta echipa existand din dragostea pentru acest sport si oras.

MULTUMIM !!!

Leave a Comment