HC Sibiu-CNOT Brasov 24:21

HC Sibiu-CNOT Brasov 24:21

Handbal Club Sibiu – CSU CNOT Brasov 24:21 (11:9)

In primul meci al returului Diviziei A la Handbal masculin, echipa noastra a intalnit selectionata olimpica a Romaniei la categoria U21. Daca in turul campionatului echipa brasoveana s-a impus la 5 goluri – 28:23, sibienii au incercat si au reusit de aceasta data sa se impuna la capatul unui meci extrem de spectaculos presarat cu momente tensionate, in special in cea de-a doua repriza – scor final 24:21.
Meciul a fost condus de la inceput pana la sfarsit de catre Handbal Club Sibiu, sibienii nereusind totusi sa se desprinda la o diferenta mai mare, diferenta maxima fiind de 6 goluri in minutul 49 – 20:14.
Prima repriza s-a mers cap la cap, echipa sibiana nereusind sa puna pe tabela un ecart mai mare de 2 goluri – 5-3 min 11, 8-6 min 17, 9-8 min 26. Dupa cateva momente foarte bune pe faza de atac tabela arata scorul de 11-8 pentru Handbal Club, scorul la pauza fiind 11:9 dupa un gol marcat de brasoveni in ultimele secunde al reprizei.
Cea de doua repriza incepe sub dominarea jucatorilor nostri, daca marcheaza doua goluri fara a primi vreunul iar scorul devine 13:9 in min 34. Din acest moment jocul se incinge iar apararile sunt tot mai agresive, minute de eliminare fiind dictate pana la finalul meciului in ambele tabere, de catre arbitrii partidei.
Ritmul unei reprize a doua extrem de spectaculoase a fost dictat, din fericire, de catre echipa noastra care a mentinut o diferenta confortabila pana la final – 16:12 min 42, 20:14 min 49, 22:16 min 52.
Asa cum s-a intamplat de multe ori in tabara sibiana, finalul de joc nu a fost la fel de combativ precum restul partidei, iar brasovenii aveau sa se apropie la 2 goluri in minutul 56 – 22:20, dupa 4 minute fara gol pentru HC Sibiu si 4 goluri consecutiv marcate de lotul olimpic al Romaniei.
Finalul insa a adus victoria sibienilor dupa 2 goluri marcate pe fondul unei aparari om la om a echipei vizitatoare – scor final 24:21.

Dupa etapa a XIV-a, Handbal Club Sibiu isi consolideaza pozitia a 6-a a clasamentului, urmand ca etapa viitoare sa se deplaseze la Satu Mare pentru confruntarea cu una din principalele favorite la promovarea in Liga Nationala – CSM Satu Mare. In tur echipa noastra s-a impus cu scorul de 28:24, aceasta fiind si singura infrangere a satmarenilor pana in ultima etapa a turului cand au pierdut la Oradea – 31:30.

Lotul echipei: Radu David – 10 goluri, Bogdan Verza – 4, Robert Miclos – 4, Andrei Iliut – 3, Cosmin Demian – 2, Dorin Purcarea – 1, Gabriel Sofronici, Razvan Barb, Horatiu Capatana, Dorin Neamtu, Raul Muntean, Alexandru Tolciu, Jan Novacoschi, Bogdan Razvan.

Leave a Comment