CSM SATU MARE-HC SIBIU 32-26

CSM SATU MARE-HC SIBIU 32-26

Divizia A – Handbal Masculin – Etapa XV

CSM Satu Mare – Handbal Club SIBIU 32-26 (15:11)

Intr-un meci contand pentru etapa XV a Divizei A la Handbal Masculin, echipa noastra s-a deplasat la Satu Mare pentru disputa cu CSM, ocupanta locului 2 in clasament si una dintre candidatele la promovarea in Liga Nationala.
Chiar daca rezultatul final a fost in defavoarea jucatorilor nostri, timp de 40 de minute HC Sibiu s-a ridficat la nivelul adversarei, pe care in tur o invinsese in Sala Transilvania din Sibiu.
Apararile ambelor echipe au functionat perfect la inceputul partidei iar in minutul 11 scorul erade 5-3 pentru echipa gazda. A urmat un „run” de 4 goluri pentru satamareni iar tabela arata in minutul 17 scorul de 9-3 pentru CSM Satu Mare. Sibienii reusesc insa se revina in joc iar in minutul 24 scorul devine 12:9; minutul 28 – 13:11. Cu doua goluri marcate in ultimul minut al primei reprize CSM Satu Mare intra la vestiare cu o diferenta de 4 goluri – 15:11.
Repriza secunda pastreaza pentru inceput acelasi echilibru, 16:12 min 33, 19:14 min 40. Din pacate pentru HC Sibiu, ratarile din situatie de 1 la 1 cu portarul advers si paradele acestuia de pe pozitia de extrema, duc scorul la 26:17 in mintul 48. Urmeaza momente bune pentru HC si tabela arata scorul de 28:22 in minutul 55, 30:25 in minutul 58. Scorul final 32:26 aduce echipei gazde 3 puncte in clasament iar HC se intoarce si de aceasta data fara puncte din deplasarea de la Satu Mare.
Chiar daca diferenta de 6 goluri nu lasa loc de interpretari, un joc din care s-ar fi eliminat greselile copilaresti pe faza de atac si un procentaj mai ridicat la finalizare ar fi putut aduce baietilor nostri primul rezultat notabil dintr-o deplasare la Satu Mare.

Au marcat pentru HC Sibiu: Radu David – 11 goluri (7 de la 7 m), Andrei Iliut – 6, Dorin Purcarea – 4, Razvan Bogdan – 2, Horatiu Capatana – 1, Dorin Neamtu – 1, Cosmin Demian – 1.

Etapa urmatoare aduce in Sala Transilvania din Sibiu pe liderul Diviziei A la Handbal Masculin – CSM Fagaras, echipa ce a acumulat pana acum o singura infrangere, meci in care baietii nostri vor incerca cu siguranta sa faca un meci mare si sa-si pastreze invicibilitatea de pe teren propriu, unul dintre obiectivele din acest sezon.
Datorita ocuparii salii cu alte evenimente, partida urmeaza sa se desfasoara dupa weekend-ul viitor, la o data ce urmeaza a fi stabilita.

Leave a Comment